Cékla
Beta vulgaris
A cékla a Földközi-tenger környékén őshonos növényt már i.e. 3000-ben ismerték.
Gyógyító hatása már évszázadok óta ismert, többek között alkalmazták lázcsillapításra, fájdalomcsillapításra, emésztési problémákra.
A cékla gyógyászati hatása annak köszönhető, hogy tele van antioxidánsokkal. ami a sejteket külső szabad gyökök támadásától védi.
Gátolja a ráksejtek szaporodását, vérképző a sav-bázis egyensúlyt, a máj anyagcsere-folyamatait szabályozza, valamint a tumorsejtek szaporodását gátló hatása van.
Vértisztítóként és vérképzőként él a köztudatban, bár nem tartalmaz több vasat, mint növénytársai, de szervezetnünk a céklából tudja legjobban hasznosítani a nyomelemeket.
A cékla tápértéke számottevő – éppen ezért a szuperételek egyike.
Nem csupán antioxidáns hatása (A,B, C vitaminok) jelentős, de számos ásványi anyagot és nyomelemet is tartalmaz – pl. szilícium, kálium, kalcium, foszfor, vas, kén, cink, mangán, réz, jód. Gazdag folsav tartalma miatt kismamáknak is nagyon ajánlott.
Legújabb kísérletek bebizonyították, hogy rendszeres céklalé, fél liter naponta, fogyasztása jelentősen csökkenti a magas vérnyomást.
A cékla préselt leve kiváló májtisztító, így különösen ajánlott méregtelenítésre.
Továbbá a céklalé hatékony lehet influenza és nátha ellen, savas gyomorra, székrekedésre, aranyérre és egyéb bélbetegségekre.
A nyers cékla vérképző, gátolja a rákos sejtek szaporodását, fokozza a sejtek oxigénellátását és hatásos védelmet nyújt bél és gyomorrák ellen.
Bőrbetegségeken is segít, pattanások, korpásodás ellen is javasolt – késlelteti bőrünk öregedését.
A cékla enyhíti a menstruációs zavarokat és a változókor tüneteit.
Cukortartalma magas, mégis alacsony a kalóriája – ezért fogyókúrára és édesítésre is alkalmas, továbbá remek energia-forrás. Glikémiás indexe közepes.
A görögök afrodiziákumként is itták a cékla levét – az orvostudomány azóta elfogadta, hogy a céklában előforduló bór (boron) ásványi anyag serkenti a sex hormonok működését.
A cékla hangulatjavító, jó közérzetet biztosít, így depresszió, letargia leküzdésében is hatásos lehet.
Bár évezredek óta köztudott a cékla gyógyító és tisztító hatása, manapság egyre kevesebbet fogyasztjuk, akkor is leginkább kiegészítőként vagy díszítésre alkalmazzuk. A cékla legegészségesebb nyersen, de lehet főzni, párolni, grillezni, sütni is.
forrás: Add Tovább Mozgalom